Як стягнути збиток з забудовника – практика Верховного суду

Судова практика та думки юристів з приводу резонансного рішення Верховного Суду

Перенесення дати введення в експлуатацію будинку поширена практика на ринку нерухомості України. Верховний Суд прийняв рішення та показав, як стягнути збиток з забудовника. Інвестори зможуть подавати в суд і вимагати від забудовника компенсацію в разі затримки будівництва.

У чому суть рішення Верховного суду і як це буде працювати на практиці, дізнавався портал «Столична нерухомість» 100realty.ua.

Історичне рішення Верховного Суду, як стягнути збиток з забудовника

1 вересня 2020 року Велика палата Верховного суду в своєму вердикті у справі №216 / 3521/16-ц вказала, що, незважаючи на відсутність у договорі пункту про відшкодування інвестору моральної шкоди таке відшкодування може бути стягнуто з девелопера на підставі закону «Про захист прав споживачів».

Тепер у разі подібних справ суди повинні враховувати рішення Верховного суду по стягненню збитків з забудовника. По суті, у суддів є готове рішення в аналогічних справах. І такі рішення вже є.

«Друзі, ви, напевно, знаєте про випадки порушення забудовниками термінів завершення будівництва і введення будинків в експлуатацію. До недавнього часу інвестори в таких випадках не могли стягнути із забудовника моральну шкоду, оскільки в договорах, як правило, не передбачають відповідальності за подібні порушення. Нещодавно Касаційний цивільний суд в складі Верховного Суду розглянув справу про стягнення із забудовника моральної шкоди за те, що він несвоєчасно здав житло в експлуатацію, і скасував попередні рішення, якими було відмовлено в задоволенні позову. Колегія суддів КЦС ВС врахувала правову позицію Великої палати ВС, висловлену в постанові від 1 вересня 2020 по справі № 216/3521/16-ц, і вказала, що не дивлячись на відсутність в договорі застереження про відшкодування моральної шкоди таке відшкодування може бути стягнуто на підставі Закону України «Про захист прав споживачів», – йдеться в повідомленні Верховного Суду на його сторінці в Facebook.

Що думають юристи

На думку експертів права, інвесторам поки радіти рано, оскільки практика нова і рішення остаточного немає.

«В даний час розгляд справи остаточно не завершилося, рішенням Верховного суду справу передано на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, який повинен винести нове рішення, з урахуванням того, про що сказав Верховний (зокрема, з огляду на те, що моральна шкода в даному випадку може бути стягнута). Тому, для остаточних висновків, слід дочекатися фінального рішення суду. Хоча, на мій погляд, Верховний суд безпідставно не врахував, що договором передбачено орієнтовний термін введення в експлуатацію, який не є остаточним, а потім, може змінюватися забудовником, що і було зроблено», – каже Яна Біла адвокат АО Goro legal.

В теорії цивільного права виділяють чотири елементи складу правопорушення, яке є підставою цивільно-правової відповідальності у вигляді відшкодування шкоди:

  1. настання шкоди;
  2. протиправність поведінки заподіювача шкоди;
  3. причинний зв'язок між поведінкою і шкодою;
  4. вина.

«Ось якраз, протиправності поведінки забудовника в даному випадку немає, оскільки він діяв у рамках договору», – каже адвокат.

У разі прийняття рішення інвестором про намір звернутися до суду з даною вимогою, позовна заява повинна відповідати загальним вимогам Цивільно-правового кодексу (в разі, якщо інвестором є фізична особа).

За словами радника JN Legal Сергія Дахновського, щоб отримати компенсацію від забудовника потрібно направити позов до суду. Важливо обгрунтування, в чому проявляється збиток, який з'явився в наслідок дій забудовника і порахувати розмір компенсації.

Яких збитків і компенсацію можна відсудити у забудовника

Компенсація залежить від багатьох факторів. Фіксованої суми немає.

«Грошовий еквівалент відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. Допомогти довести розмір моральної шкоди може висновок судово-психологічної експертизи», – каже Яна Біла.

Як буде працювати практика стягнення грошей з забудовників, покаже час.

Ключові рішення Верховного суду України в царині нерухомості

Нагадаємо, в 2019-2020 роках Верховний суд прийняв низку ріщень, які впливають на ринок нерухомості та судову практику:

Источник