На яких умовах та в якій спосіб держава має право відчужувати землю у приватних власників
Верховний суд України розглянув справу щодо відчуження земельної ділянки для загальнодержавних потреб чи на вимогу територіальної громади. Суд пояснив, за яких умов держава може забирати землю у приватного власника, чи потрібна його згода та захистити свої права в такому випадку.
Примусове відчуження земельної ділянки відбувається лише для загальнодержавних потреб чи потреб територіальної громади. Власник землі може опинитися сам-на-сам з адміністративним державним апаратом та тривало захищати свої права у судових інстанціях.
Приводом для рішення Верховного суду стала справа Кобеляцької райдержадміністрації Полтавської області проти громадянина, ділянка якого знаходилась в межах будівництва автодороги державного значення. Чиновники відчужували для суспільних потреб лише 26 соток з 5 гектарів, які належать фізичній особі. Власник погоджувався лише на відчуження всієї ділянки.
Читайте також: З 1 липня земельний податок доведеться сплачувати за новим законом
Пояснення Верховного суду, на яких умовах держава може забрати земельну ділянку у власника
Верховний суд став на бік громадянина та навів низку аргументів та законодавчі акти:
- Примусове відчуження землі можливе лише для загальнодержавних потреб чи потреб територіальної громади. Таким чином власник земельної ділянки захищений від неправомірного посягання на його землю.
- ч. 5 ст. 3 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності»: можливо відчужувати виключно всю земельну ділянку, якщо раціональне використання решти площі за цільовим призначенням буде неможливим.
- Закон надає пріоритет рішенню власника щодо викупу земельної ділянки повністю або частково. Закон не вимагає доведення власником землі неможливості раціонального використання решти земельної ділянки і він наділений правом звертатися з вимогою про відчуження всієї земельної ділянки.
- Верховний суд визнав вимоги райдержадміністрації про відчуження лише частини земельної ділянки «втручанням держави у право на мирне володіння майном».
Читайте також: Підвищення цін на нотаріальні послуги готується у Верховній Раді. Розцінки зростуть у сотні разів
Раніше Верховний суд України виніс рішення щодо підстав для зняття з реєстрації власника житла (або його частини). Для зняття з реєстрації власника житла необхідні рішення суду про:
- Позбавлення права власності на житлове приміщення
- Позбавлення права користування житловим приміщенням.
- Визнання особи безвісно відсутньою.
- Оголошення фізичної особи померлою.
- 9827 переглядів