Молодий чоловік пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини, однак суд захистив його права
Верховний Суд України опублікував рішення щодо продовження терміну спадщини на будинок і землю в Вінницькій області. Роз'яснення суду показує, як продовжити термін спадщини за законом.
Портал «Столична нерухомість» 100realty.ua наводить подробиці про судову тяганину, яка тривала майже 2 роки.
Справа про продовження терміну спадкування була зареєстровано 2 роки тому – в жовтні 2018 року. Молодий чоловік подав позов про продовження терміну для прийняття спадщини своєї бабусі. Покійна жінка за життя заповіла будинок, землю і господарські споруди своєму синові і внукові в рівних частках. Однак онук на момент смерті бабусі був малолітнім і не знав про спадщину. У підсумку, будинок, земля і господарство дісталося його матері і дядька.
Відразу позивач надав нотаріусу заяву про прийняття спадщини, однак отримав відмову через пропуск шестимісячного терміну для подачі заяви.
Стаття по темі: Як держава може забрати земельну ділянку у власника: пояснення Верховного суду України
На підставі поважних причин (необізнаність і відсутність інформації від нотаріуса і родичів про наявність заповіту) позивач просив визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини тривалістю в три місяці з дня набрання рішенням суду в силу.
Жмеринський районний суд Вінницької області 16 травня 2019 року задовольнив позов, підтвердивши поважні причини позивача. Вінницький апеляційний суд (постанова від 4 липня 2019) погодився з висновками суду першої інстанції, зазначивши, що відповідачі були спадкоємцями першої черги, і у позивача не було підстав звертатися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за законом.
Мати позивача подала скаргу і вказала, що спадкоємець був в неприязних стосунках з нею, не жив з сім'єю і був відсутній в Україні.
Стаття по темі: Як оформити спадщину в Україні і успадкувати за законом квартиру, будинок, землю
Роз'яснення Верховного Суду: як продовжити термін спадкування будинку і землі
Верховний Суд захистив інтереси спадкоємця і послався на статті Цивільного кодексу України 1220, 1222, 1223, 1269, 1270, 1 272:
- Для прийняття спадщини встановлюється строк у 6 місяців з часу відкриття спадщини, яке відкривається внаслідок смерті особи;
- Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті;
- Спадкоємець, що не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, повинен подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини;
- За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк.
- Відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат», нотаріус зобов'язаний повідомити про відкриття спадщини спадкоємцям, чиє місце проживання або роботи відомі, і може викликати їх шляхом публічного оголошення або повідомлення в пресі. Допитаний в судовому засіданні нотаріус вказав, що позивачу не повідомляли про заповіті і його спадкових правах.
В результаті Верховний Суд врахував наявність заповіту на користь позивача, недобросовісна поведінка відповідачів і нотаріуса. Суди прийняли правильне і обґрунтоване рішення і у них були правові підстави для продовження строку прийняття спадщини.
- 1724 перегляди