Перепланування квартири в 2018 році: як все зробити за законом

Покрокова інструкція від архітекторів та юристів з перепланування квартири

В Україні змінили правила перепланування житлових приміщень, в 2018 році узаконити зміни можна по-новому. Портал столичної нерухомості 100realty.ua з'ясував у архітекторів і юристів, як все зробити правильно, скільки це коштує і що дозволено законом.

Чого вимагає закон при переплануванні

З початку 2017 року Україна помінялися правила узгодження перепланування. Хоча за словами фахівців нічого кардинального не змінилося, але деякі нововведення є. Постанова № 1024  від 28.12.2016 «Про внесення змін до Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків», спростило процедуру проведення перепланувань. При цьому варто розуміти, що закон дає чітке визначення поняттю перепланування, яке часто плутають з реконструкцією.

Перепланування стосується саме розташування стін, які не є несучими. Все, що передбачає зміни в інженерних системах, несучих конструкціях, фасаді є реконструкцією. В останньому випадку потрібно проект і його узгодження в ряді державних органів.
 

Перепланування квартири
Нестандартний дизайн квартири вимагає масштабного перепланування

 

Серед нового в постанові – пункти, що стосуються ОСББ.

«Постановою передбачено, що співвласники житлового будинку, гуртожитку зобов'язані забезпечувати належне утримання, експлуатацію, реконструкцію, реставрацію, поточний і капітальний ремонт, технічне переоснащення загального майна житлового будинку, гуртожитку пропорційно частці співвласника на умовах співфінансування», – зазначає Ігор Корнєв, керуючий партнер адвокатської фірми «GORO legal».

Перепланування від перепланування відрізняється  

Не всі роботи зі зміни плану квартири вимагають узгодження. Головне правило - не чіпати несучі стіни. Їх ні в якому разі не можна прибирати, робити в них отвори. Норми категорично забороняють такі роботи, оскільки це може мати серйозні наслідки і несе потенційні загрози не тільки мешканцеві квартири, але і всьому будинку.

Також не варто міняти розташування кухні, санвузлів. В даному випадку такі зміни узгодити навряд чи вдасться.

Стаття по темі: Як узаконити самовільне будівництво в Україні у 2018 році: список документів і терміни

Що стосується будинків, в яких проведено газ, в кухнях по нормам міняти нічого не можна. При цьому обов'язково наявності двері, відкритого вентиляційного каналу (не закритим витяжкою), розміщення розеток також має бути за нормами.

«Проблем зазвичай багато у власників житла в новобудовах, які купують квартири без ремонту і не завжди замовляють проект у фахівців. В результаті фантазія власників виливається в штрафи і затягування часу підключення до газу, оскільки не дотримані норми. Наприклад, елементарна відсутність щілини між дверима та підлогою на кухні - вже привід відмовити в підключенні до газу. Також об'єднання кухні і житлової кімнати, що зараз популярно, в будинках з газом робити не можна», – каже Ілля Бороденко, архітектор.

Звичайно, переробляти ремонт в більшості випадків навряд чи змусять, але ось заплатити офіційно і «неофіційно» штрафи доведеться. За словами фахівців, в даному випадку сума «неофіційних» платежів може становити кілька тисяч гривень.

Перепланування квартири
Перепланування квартири часто-густо тягне за собою серйозні конструкційні зміни

 

У будинках, де встановлені електричні плити, все набагато простіше. Тут в разі, якщо між кухнею і житловою кімнатою немає несучої стіни, можна об'єднувати приміщення.

Стаття по темі: Купівля квартири у забудовника: безпечні і не дуже способи інвестування

Також не підлягають узгодженню розширення житлових приміщень за рахунок нежитлових, об'єднання санвузлів, демонтаж вбудованих комор, монтаж перегородок.

Перепланування квартири: покрокова інструкція

Якщо ви точно вирішили міняти план квартири, слід поставитися відповідально до цього питання, щоб в майбутньому не виникло проблем з узаконенням змін.

Послідовность дій під час перепланування квартири

  • Створення проекту. Найпростіша на погляд перепланування, може в підсумку стати проблемною в плані узгодження. Тому краще довірити це питання професіоналам - ліцензованим архітекторам і інженерам. Ціна: від 3000 гривень.
  • Авторський нагляд. Щоб будівельники зробили ремонт у відповідність з проектом, потрібно, щоб архітектор контролював етапи робіт. Ціна від 2000 грн.
  • Технічний нагляд інженера. В даному випадку будуть контролюватися роботи, пов'язані зі зміною інженерних конструкцій, мереж. Ціна від 2000 грн.
  • Подача декларації про початок перепланування. Звертатися потрібно в ДАБІ з проектом перепланування. Там реєструється документ про початок будівельних робіт.
  • Технічний паспорт. В даному випадку на квартиру приїжджає інженер БТІ і по результату стверджує новий техпаспорт. Ціна: близько 1500 грн.
  • Після закінчення перепланування необхідно звернутися в Центр надання адміністративних послуг із заявою «Про закінчення ремонтних робіт і очікування комісії» (складається в довільній формі). Дозвільний орган зобов'язаний прийняти об'єкт в експлуатацію, якщо все зроблено відповідно до проекту перепланування, і видати висновок про відповідність проекту
  • Отримання нового права власності. У нотаріуса або державного реєстратора вносять новий техпаспорт з висновком (довідкою) до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Ціна: близько 300 грн.

Штрафи за незаконне перепланування квартири

«Законодавством встановлено відповідальність за «незаконне будівництво», а саме ст.150 Кодексу про адміністративні правопорушення, порушення якої тягне для громадян попередження або накладення штрафу в розмірі від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-51 грн.) І попередження. А для посадових осіб передбачено накладення штрафу в сумі від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (близько 51-113 гривень)», – говорить Ігор Корнєв.

Стаття по темі: Як зареєструвати право власності на квартиру в новобудові: оформляємо документи, знижуємо ризики

Власник, наймач (орендар) допустив самовільне переобладнання чи перепланування, що призвело до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок повернути це приміщення до попереднього стану.

Источник