Прийнято закон про продаж землі: хто і як зможе купити землю в Україні

Верховна Рада в першому читанні затвердила закон про ринок сільськогосподарських земель

У понеділок, 30 березня Верховна Рада встановила кінцевий термін мораторію на продаж сільськогосподарських земель і одночасно проголосувала в першому читанні закон про відкриття ринку землі в Україні.

Закон про продаж землі відрізняється від законопроекту, який був вперше представлений восени 2019 року. У прийнятому законі враховані поправки, внесені депутатами і профільним комітетом Ради. Також встановлюються терміни, коли буде дозволено купити землю та скільки української землі можна продати в одні руки.

Ключові положення закону про продаж землі

Ціна землі

Закон встановлює, що мінімальна ціна земельної ділянки не може бути менше нормативної грошової оцінки. Таке правило буде діяти до 2030 року.

Стаття по темі: Рада прийняла закон про скасування орендної плати на час карантину – всі зміни на час надзвичайної ситуації

Коли закон про продаж землі набирає чинності

 1. Мораторій на продаж сільськогосподарської землі в Україні буде скасований з червня 2021 року.
 2. З червня 2021 року і до червня 2023 року протягом двох років продаж землі буде обмежена - дозволена купівля до 100 гектарів одній людині.
 3. З червня 2023 року ліміт на продаж землі в Україні буде розширено до 10 тисяч гектарів в одні руки.
 4. З 2021 до 2023 року вводиться заборона на продаж землі, що знаходиться в державній власності.

Хто зможе купити землю в Україні

 1. Закон встановлює жорстке обмеження з червня 2021 року по червень 2023 року – продаж землі можливий лише фізичним особам.
 2. Компанії та юридичні особи зможуть купувати землю з червня 2023 року.
 3. Банківські установи зможуть отримати землю у власність, якщо земельна ділянка дісталася їм як заставне майно за непогашеними кредитами. Закон зобов'язує банки продати на торгах заставні ділянки за непогашеними кредитами протягом 2 років після вступу у власність.

Стаття по темі: Коронавірус і ринок нерухомості Києва: що відбувається і що буде далі

Хто не зможе купити землю в Україні

 1. Вводиться мораторій на продаж землі іноземним громадянам до прийняття рішення з цього питання на всеукраїнський референдум. У будь-якому випадку іноземці не зможуть купити землю в Україні ближче, ніж 50 кілометрів до державного кордону.
 2. Продаж землі заборонений ряду компаній за такими ознаками:
 • власниками (засновниками) є громадяни Росії, яка визнана країною-агресором;
 • власниками (засновниками) є іноземні держави, офшори або ж власника неможливо встановити
 • компанії з країн, які не співпрацюють з міжнародними організаціями в сфері боротьби з відмиванням грошей, отриманих незаконним шляхом.
 • компанії, проти яких введені санкції.

Стаття по темі: Коли ринок нерухомості відновиться після карантину

Хто отримав пріоритетне право на купівлю землі в Україні

 1. Переважне право на купівлю землі отримали орендарі, які обробляють орендовану землю з 2010 року.
 2. Орендарі отримали право купувати землю з розстрочкою до 10 років. Право власності на землю переходить до орендаря після першого платежу.
 3. Продаж землі орендарю проводиться за ціною, встановленою в результаті нормативної грошової оцінки. Окремо зазначено, що продаж землі орендарю здійснюється без проведення земельних торгів.
 4. Орендар отримав можливість передати своє пріоритетне право на купівлю землі іншим особам. Головна умова - продавець землі повинен отримати письмове повідомлення про передачу пріоритетного права на купівлю землі.
Источник

Теґи