Усього за одинадцять місяців 2024 року іпотек оформлено більш ніж у півтора рази більше ніж за весь попередній рік.
Фото: shoppingpl.com
Кредитування в рамках програми «єОселя» сповільнилося, а кількість іпотек поза програмою залишається мінімальною. Про це йдеться у Звіті Національного банку про фінансову стабільність за грудень 2024 року.
Усього за одинадцять місяців 2024 року іпотек оформлено більш ніж у півтора рази більше ніж за весь попередній рік. Однак у другому півріччі за місяць у середньому фінустанови надають на третину менше кредитів, ніж у березні-квітні, коли обсяги були рекордними.
Зазначається, що уповільнення сталося з двох причин. Перша – зміна умов програми оператором Укрфінжитла, включаючи обмеження віку житла трьома роками та зміну ставок. Друга – брак коштів у Укрфінжитлу.
Крім того, незважаючи на розширення кола учасників програми до одинадцяти банків та збільшення числа акредитованих забудовників до 91 (201 будинок), фактично понад 90% видач сконцентровано у трьох державних банках. При цьому, деякі нові банки-учасники досі не видали кредити.
Ситуацію ускладнює те, що покупці вважають первинний ринок ризикованим через непрозорість та ризик безпеки. У першому півріччі лише 5% угод укладалися із залученням іпотеки, але надалі ця частка знизилася до 4%, що можна порівняти з показниками 2021 року. Близько половини всіх кредитів з початку року банки видали на об'єкти у Києві та Київській області.
Надалі дизайн програм державної підтримки повинен забезпечувати домінування ринкових механізмів, зокрема для визначення розміру ставки, та орієнтацію лише на тих позичальників, які цього потребують. Стратегії розвитку цих програм та діяльності установ розпорядників мають бути оновлені з урахуванням потреб ринку.
Раніше повідомлялося, що угоди з нерухомістю призупинили приблизно до 2025 року.
- 15 переглядів