Ринок буде розвиватися.
Фото: kyiv.gp.gov.ua
Програма фінансового лізингу на житло під 5% – це «молодша сестра» доступної 7% іпотеки, які в цілому повинні допомогти українцям здійснити мрію про власне житло.
Про це повідомив Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір у своєму блозі для видання «НВ.Бізнес».
Програма фінансового лізингу передбачає оренду житла з подальшим правом його викупу. Тобто, людина живе в квартирі, щомісяця платить оренду, а в кінці терміну оформляє право власності і стає власником цієї квартири.
Програма фінансового лізингу працює в Україні з 2019 року. Правда її умови поширюються поки тільки на МВС, тому скористатися такою можливістю можуть поліцейські і співробітники ДСНС. Середня ставка по переданому в лізинг житла становить приблизно 9%. За статистикою ДІУ, тільки в минулому році програмою скористалося 2,2 тис. українських сімей.
За словами влади, вже найближчим часом умови і перелік потенційних учасників програми будуть розширені. У список увійдуть військові, медики, вчителі – іншими словами, бюджетники, а також незахищені верстви населення. Очікується також, що програма буде поширюватися і на вимушених переселенців. А відсоток знизять до 5% при терміні лізингу від 1 до 20 років. В цілому є надії, що 20 тисяч українських сімей зможуть скористатися програмою фінансового лізингу на житло.
Читайте також: Що буде з цінами на нерухомість Києва – прогнози девелопера та відомого економіста
На думку Кушніра, в порівнянні з іпотекою, програма лізингу може бути більш цікавою з кількох причин. По-перше, відсутність першого внеску. За статистикою, українців відлякує від іпотеки наявність саме первісної суми. Лізинг же такої не передбачає. З іншого боку, через відсутність першого внеску, щомісячний платіж може бути трохи вище, ніж на умовах дешевої іпотеки. З програми лізингу можна вийти в будь-який момент без штрафних санкцій, плюс можна оформити житло в право власності, достроково погасивши решту суми. Крім того, лізинг передбачає відсутність застави і поручительства з боку третіх осіб.
Але найголовніша відмінність між іпотекою і лізингом полягає в наступному. На умовах першої, власником житла, на яке оформляється іпотека, людина стає відразу. Платиш кредит, живучи в уже оформленому житлі. Програма лізингу працює навпаки. Людина живе в квартирі, яка належить лізингодавцю, платить за неї Н-ну кількість років, а право власності оформляє тільки по закінченню терміну і повного закриття суми.
«Близько 90% квартир розкуповуються до моменту введення будинку в експлуатацію. А значить, людям залишається брати в лізинг, за великим рахунком, тільки старе, що вже було в експлуатації житло. Думаю, було б правильно передбачити можливість вибору в рамках програми і квартир з первинного ринку нерухомості, на етапі покупки майнових прав. Це не тільки дало б людям можливість вибору – думаю, бажаючих купити саме таке житло було б чимало, але і зіграло б на руку розвитку самої програми», – вважає він.
Стаття по темі: Пільгова іпотека в Україні в 2021 році – як отримати кредит на квартиру під 7% річних
Нагадаємо, що раніше зниження ставок за іпотечними кредитами було безпосередньо прив'язане до зниження облікової ставки НБУ. У квітні «учетка» була знижена до 8%. Однак через майже місяць під такий відсоток іпотека доступна тільки в рамках програм Державного фонду сприяння молодіжному будівництву. Також чиновники обіцяли, що у кожного громадянина України буде можливість оформити іпотечний кредит під 10%.
- 1855 переглядів