Реєстрація /

Київський регіон втратив п’яту частину обсягу складських площ

Такі наслідки війни.

Згідно даних компанії CBRE Ukraine, внаслідок воєнних дій на території Київської області, було зруйновано складські та логістичні комплекси загальною площею близько 364 000 кв. м (включно із офісними приміщеннями та іншими будівлями на території комплексів). Повністю чи частково знищено майже 325 000 кв.м чистих складських площ, що становить 21% від загального обсягу складських площ в Київському регіоні (станом на кінець 2021 загальний обсяг площ склав 1,6 млн кв.м).

Серед складських об’єктів, які були повністю зруйновані, через попадання ракет та внаслідок пожеж: 

  • Mirazh 1 (GBA 29 800 кв.м) основним орендарем якого був ритейлер Foxtrot, Komodor Logistics Park (GBA 68 900 кв.м),
  • складський комплекс Kuehne + Nagel (GBA 19 000 кв.м),
  • розподільчий центр на лівому березі Києва (GBA 24 000 кв.м), який належав найбільшому українському продуктовому ритейлеру ATB,
  • комплекс Prologistic Services (GBA 10 250 кв.м), в якому розташовувалась фабрика з виробництва чаю Lipton, Unilever,
  • складський об’єкт UTA Service (GBA 23 000 кв.м),
  • овочеве сховище Vegi Trade (GBA 20 000 кв.м).

Тоді як часткової руйнації зазнали

  • розподільчий центр у с. Копилів (GBA 30 460 кв.м), який належить мережі ATB,
  • один з найбільших холодних складів регіону RLC (GBA 63 000 кв.м),
  • складські комплекси West Gate Logistic  (GBA 97 000 кв.м)
  • Terminal ІІ в м. Буча (GBA 32 000 кв.м), що належать інвестиційній компанії Dragon Capital,
  • фармацевтичний склад Trans West (GBA 9 500 кв.м),
  • розташований в с. Мила.

Найбільше постраждали складські об’єкти, які розташовувалась вздовж автомобільної траси М-06, де значної руйнації зазнали с. Стоянка, с. Петрушки, с. Бузова та Макарівський район.  Саме Житомирський напрямок (М-06) був найбільш популярним для складського будівництва і станом на кінець 2021 року загальна площа складів за цим напрямом складала більше 290 000 кв.м. Порівняно менше руйнувань складських об’єктів припало на Чернігівський (М-01) та Варшавський напрямок (М-07). 

Наталія Сокирко, керівник департаменту складської та логістичної нерухомості зазначає: ««Проаналізувавши інформацію щодо руйнування складських та логістичних об’єктів Київського регіону, ми можемо припускати про умисне їх знищення з боку агресора. Зараз ми бачимо зруйновані продуктові та фармацевтичні складські комплекси та склади FMCG товарів та товарів загального вжитку».

В останні роки попит на складські приміщення в Києві залишався на достатньо високому рівні. Так, знищення 20% складських площ лише у Київському регіоні є свідченням вимушеної релокації логістично-складського хабу у західний регіон, що додатково зумовлено попитом з боку українських компаній, які втратили складські об’єкти унаслідок воєнних дій та компаній, зацікавлених у диверсифікації своїх портфелів нерухомості задля мінімізації ризиків знищення таких об’єктів.

На даний момент здійснення повного аналізу обсягу зруйнованих об’єктів у кв.м не є можливим, оскільки власники нерухомості вивчають масштаби руйнувань.

Читайте також: Які строки відновлення купівлі-продажу нерухомості в Україні – ключові тези від Мінюсту

Джерело