Такі наслідки війни.

Фото: facebook.com
Згідно даних компанії CBRE Ukraine, внаслідок воєнних дій на території Київської області, було зруйновано складські та логістичні комплекси загальною площею близько 364 000 кв. м (включно із офісними приміщеннями та іншими будівлями на території комплексів). Повністю чи частково знищено майже 325 000 кв.м чистих складських площ, що становить 21% від загального обсягу складських площ в Київському регіоні (станом на кінець 2021 загальний обсяг площ склав 1,6 млн кв.м).
Серед складських об’єктів, які були повністю зруйновані, через попадання ракет та внаслідок пожеж:
- Mirazh 1 (GBA 29 800 кв.м) основним орендарем якого був ритейлер Foxtrot, Komodor Logistics Park (GBA 68 900 кв.м),
- складський комплекс Kuehne + Nagel (GBA 19 000 кв.м),
- розподільчий центр на лівому березі Києва (GBA 24 000 кв.м), який належав найбільшому українському продуктовому ритейлеру ATB,
- комплекс Prologistic Services (GBA 10 250 кв.м), в якому розташовувалась фабрика з виробництва чаю Lipton, Unilever,
- складський об’єкт UTA Service (GBA 23 000 кв.м),
- овочеве сховище Vegi Trade (GBA 20 000 кв.м).
Тоді як часткової руйнації зазнали
- розподільчий центр у с. Копилів (GBA 30 460 кв.м), який належить мережі ATB,
- один з найбільших холодних складів регіону RLC (GBA 63 000 кв.м),
- складські комплекси West Gate Logistic (GBA 97 000 кв.м)
- Terminal ІІ в м. Буча (GBA 32 000 кв.м), що належать інвестиційній компанії Dragon Capital,
- фармацевтичний склад Trans West (GBA 9 500 кв.м),
- розташований в с. Мила.
Найбільше постраждали складські об’єкти, які розташовувалась вздовж автомобільної траси М-06, де значної руйнації зазнали с. Стоянка, с. Петрушки, с. Бузова та Макарівський район. Саме Житомирський напрямок (М-06) був найбільш популярним для складського будівництва і станом на кінець 2021 року загальна площа складів за цим напрямом складала більше 290 000 кв.м. Порівняно менше руйнувань складських об’єктів припало на Чернігівський (М-01) та Варшавський напрямок (М-07).
Наталія Сокирко, керівник департаменту складської та логістичної нерухомості зазначає: ««Проаналізувавши інформацію щодо руйнування складських та логістичних об’єктів Київського регіону, ми можемо припускати про умисне їх знищення з боку агресора. Зараз ми бачимо зруйновані продуктові та фармацевтичні складські комплекси та склади FMCG товарів та товарів загального вжитку».
В останні роки попит на складські приміщення в Києві залишався на достатньо високому рівні. Так, знищення 20% складських площ лише у Київському регіоні є свідченням вимушеної релокації логістично-складського хабу у західний регіон, що додатково зумовлено попитом з боку українських компаній, які втратили складські об’єкти унаслідок воєнних дій та компаній, зацікавлених у диверсифікації своїх портфелів нерухомості задля мінімізації ризиків знищення таких об’єктів.
На даний момент здійснення повного аналізу обсягу зруйнованих об’єктів у кв.м не є можливим, оскільки власники нерухомості вивчають масштаби руйнувань.
Читайте також: Які строки відновлення купівлі-продажу нерухомості в Україні – ключові тези від Мінюсту
- 211 переглядів