Реєстрація /

Експертка назвала обмеження, які не дозволяють забудовникам долучатися до програми «єОселя»

Куплено 10 квартир.

За державною програмою  «єОселя» станом на серпень 2023 року було укладено лише до 10 іпотечних угод в об’єктах на стадії будівництва.

Про це повідомила Олена Дмітрієва, Перша заступниця Голови правління ГЛОБУС БАНКУ.

За словами експертки, загальні обсяги наданих кредитів за понад рік повномасштабної війни в дев’ять разів менші, ніж за 12 місяців, що передували вторгненню. При цьому майже 100% нових кредитів було видано на придбання житла на вторинному ринку. За власними іпотечними програмами банки видали менш як 250 іпотечних кредитів.

«Після старту програми «єОселя» вже було видано понад 2 тис. кредитів на придбання житла переважно на вторинному ринку, а також у введених в експлуатацію новобудовах. Це у 8 разів більше, ніж кількість виданих кредитів за програмами комерційних банків. Таким чином можна констатувати, що іпотека в Україні тримається переважно на державній іпотечній програмі», - зазначила вона.

Олена Дмітрієва вважає, що ефективність програми «єОселя» після резапуску з 1 серпня залежатиме від залучення постійних джерел фінансування, адже «фінансова аритмія», яка спостерігалася від самого початку дії програми, не сприятиме зростанню попиту. 

Вона нагадала, що із січня по кінець травня через брак коштів реалізація програми була призупинена. А станом на червень кредитування відновилося завдяки додатковому фінансуванню з відкритого ринку, проте залученого ресурсу може вистачити лише на 5-6 тисяч кредитних угод, чого явно недостатньо для пожвавлення ринку.

Фахівчиня також розповіла про перспективи «єОселі» на первинному ринку - в житлових комплексах, що зводяться. За її словами, головна проблема того, що «єОселя» не працює на первинному ринку, полягає в обмеженні схем фінансування, дозволених для участі в програмі: тільки 10% забудовників працюють за дозволеними схемами - фондами фінансування будівництва, купівлею-продажем майнових прав, цільовими облігаціями. 

Раніше повідомлялося, що інструменти держрегулювання в будівництві рекомендовано скасувати чи оптимізувати.

Джерело

Теґи