Кваліфіковані будівельники повернулися в Україну: чи виростуть зарплати і чи покращиться якість будівництва?

Велика частина будівельників повернеться працювати в Європу, адже на батьківщині їм нічим платити

За час карантину в Україні змушене повернулася велика кількість будівельників, які раніше працювали в Європі. Як позначилася на ринку зростання кількості кваліфікованих співробітників, як змінилися зарплати у будівельників і чи захочуть фахівці надалі залишатися в Україні дізнавався портал «Столична нерухомість» 100realty.ua.

Хороших будівельників багато, але платити їм нічим

Ринок будівельно-монтажних послуг в Україні довгий час відчував гострий дефіцит кваліфікованих кадрів. За словами Вікторії Берещак, експерта ринку нерухомості, причин було кілька.

По-перше, це відкриті кордони з Європою, де зарплати для всіх без винятку робочих спеціальностей вище, ніж в Україні. Ще два-три роки тому відмінність в цифрах зарплати становило близько 50-70%, а в залежності від кваліфікації працівника могло досягати і 100%. При офіційному працевлаштуванні за контрактом будівельникам з України пропонували хороший соцпакет, що включає страховку. Так робили в Польщі, Чехії, Ізраїлі, які спростили видачу дозволів на роботу для українських будівельників.

Стаття по темі: Як карантин змінив ринок нерухомості: результати опитування

«Другий нюанс, який« сприяв »кризи на ринку будівельних спеціальностей, – це виродження професійної технічної освіти. З одного боку, помітна якась маргіналізованность робочих спеціальностей, так званий «синдром чистих штанів» і «білих комірців» позбавив Україну монолітчиків, мулярів, зварювальників та інших робочих спеціальностей. А з іншого боку, зрозуміло, застаріла матеріально-технічна база, підходи до навчання, методологію та інше. Нерідко власники компаній з будівельного сектора, будь то житлове або комерційне будівництво, скаржаться, що молодих спеціалістів доводиться деколи не просто вчити з нуля, а переучувати, бо вони застосовують прийоми і технології, які вже 20 років як не використовуються», – говорить експерт.

За останні пару років київські забудовники, зіткнувшись з нестачею рук, переглянули зарплатні фонди і умови для будівельників. Кваліфікованому мулярові, майстру фасадних робіт, майстру з укладання плитки, по роботі з керамогранітом, монолітчику, крановщику або електрику на будівництві в Києві можна знайти гідну ринкову зарплату, яка дозволить забезпечити нормальні умови для сім'ї. І при цьому нікуди не потрібно їздити далеко від будинку. З іншого боку, компаній, який пропонують вигідні умови праці на ринку будівництва житла, раз-два та й годі.

Карантин відбився на прибутку забудовників, тому, навіть маючи вибір серед професіоналів, запропонувати гідну зарплату українські компанії поки не можуть.

«У тих об'єктах, де були зупинки будівельних робіт, за моїми даними, зарплати були знижені в середньому на 20%. Але в тих, де будівництво було заморожено, виплати будівельникам повністю припинилися. Я допускаю, що в частині проектів, де після паузи буде відновлено активні роботи, зарплати можуть повернутися на колишній рівень. Частина повернулися з Європи будівельників спробує знайти роботу на батьківщині. Але висока конкуренція веде лише до зниження оплати праці. За моїми оцінками, в середньому за підсумками 2020 року його може скласти 10-15%. При кращих умовах зарплати будівельників залишаться на рівні 2019 року», – говорить Дар'я Бедя, керівник з розвитку проектів компанії Citex Development.

Чи залишаться будівельники в Україні?

українські будівельники в Європі затребувані

Незалежно від умов карантину в Україні залишаються затребуваними практично всі будівельні спеціальності.

«Якщо раніше першою проблемою було кількість кадрів, а другий - рівень компетентності кандидатів, то коронакриза частково вирішила для України другу проблему, позитивно вплинувши на появу кваліфікованих рядових співробітників, покрівельників, мулярів, в’язальників арматури, бетонників, інженерів, конструкторів, технологів, керівників різних рівнів тощо. При цьому зауважимо, повернулася в Україну невелика частина професіоналів. Першокласні робочі уклали договори з іноземними роботодавцями і чекають ослаблення обмежень, щоб повернутися. І інші українські будівельники, які на час карантину залишилися в Україні, продовжували пошуки роботи в Польщі, Чехії чи Німеччині. Запити роботодавців цих країн свідчать про те, що вони найбільше потребували покрівельників, бетонщики-опалубщик і зварювальників», – кажуть в The Wall-Ukraine, міжнародному добровільному бізнес-об'єднанні.

Стаття по темі: Нацбанк дав прогноз по ринку нерухомості України: новобудови ризиковані для інвесторів, попит буде відновлюватися 2 роки

Про те, що країни ЄС зацікавлені в поверненні наших фахівців, підтверджують в Конфедерації будівельників України.

«Це видно по активності на сайтах пошуку роботи. Наприклад, Польща спростила порядок отримання робочої візи і умови проходження карантину. На місці роботи безкоштовний тест на COVID-19, за рахунок бюджету Польщі. І карантин не обов'язково означає ізоляцію. Наприклад, людина може працювати в невеликій групі, з якої приїхав», – кажуть в КБУ.

Експерти поки точно не впевнені, який відсоток кваліфікованих кадрів залишиться в Україні, але вони впевнені, що велика частина все-таки повернеться працювати в Європу. Наші компанії поки не можуть конкурувати з європейськими розміром зарплат і соціальними гарантіями.

Источник