Кабмін обіцяє 3% річних для низки категорій громадян
Іпотека в Україні має відновитися з жовтня 2022 року, не дивлячись на воєнний стан. Уряд намагається активізувати ринок нерухомості шляхом надання пільгової іпотеки для низки категорій громадян. За останні 3 роки це вже друга спроба влади пожвавити іпотечні програми під урядові гарантії.
Базові умови для отримання іпотеки в Україні назвав прем’єр-міністр Денис Шмигаль: «Іпотека під 3% річних буде надаватися українським військовослужбовцям, правоохоронцям, педагогам, медикам та науковцям. Початковий внесок 20% і термін іпотеки до 20 років дозволяє всім, хто захищає, лікує та вчить Україну, отримати своє житло».
Очікується, що заявку на отримання іпотеки можна буди подати через сервіс ДІЯ. Туди ж буде надходити відповідь від уповноважених банків, з якими можна буде оформити іпотечний договір.
Читайте також: Як купити-продати квартиру в Україні, якщо власники за кордоном
Іпотека в Україні – умови та розрахунок
За інформацією урядовців, головні умови для отримання іпотеки такі:
- громадянство України;
- вік від 18 до 70 років;
- платоспроможність (поки що немає детального опису цієї умови);
- відсутність власного житла або у власності знаходиться нерухомість менше ніж 52,5 кв. м (додатково 21 кв. м на кожного наступного члена сім’ї);
- відсутність персональних санкцій.
Постанова Кабміну № 856 від 2 серпня 2022 року встановлює такі категорії отримувачів іпотеки на пільгових умовах:
- Військовослужбовці Збройних Сил за контрактом, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міноборони, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, Держтрансслужби, військові прокурори Офісу Генерального прокурора, особи рядового і начальницького складу ДСНС, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро, поліцейські та члени їх сімей.
- Медичні працівники (фахівці та професіонали) закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності.
- Педагогічні працівники закладів освіти державної або комунальної форми власності;
- наукові (науково-педагогічні) працівники закладів освіти та наукових установ державної або комунальної форми власності.
- Ветерани війни та члени їх сімей; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, визначені статтею 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України. Дія цього підпункту не поширюється на сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, яким виплачена одноразова грошова допомога.
- Внутрішньо переміщені особи.
- Інші громадяни України, які не мають власної житлової нерухомості або у власності яких менше ніж 52,5 кв. метра для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. метр – на кожного наступного члена сім’ї.
Аналітика по темі: Які переваги та недоліки Закону щодо захисту інвесторів у нерухомість – аналіз юриста
Як будуть рахувати суми іпотечного кредиту
За словами міністра економіки України Юлії Свириденко, головний чинник, який впливатиме на суму іпотечного кредиту, – місце житла. Від регіону України та розміру населеного пункту залежить коефіцієнт, який застосують кредитори:
- для Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова – базова ціна квадратного метра буде збільшена в 2,5 раза.
- для міст із населенням понад 300 тис. осіб та для міст на відстані до 15 км від Києва – збільшення ціни в 2 раза.
- для міст із населенням від 100 до 300 тис. – збільшення ціни в 1,75 раза.
Для інших населених пунктів для розрахунку буде використана опосередкована вартість у відповідному регіоні.
- 1511 переглядів