Найбільший попит серед ІТ компаній.
Фото: gylyajpole.city
Згідно з останнім дослідженням ринку офісної нерухомості Києва від CBRE Ukraine, незважаючи на військові дії та тривалий економічний спад, офісний ринок у 2023 році продемонстрував стійкість та адаптивність. Більшість компаній призупинили скорочення персоналу та шукали шляхи оптимізації витрат на нерухомість через переукладання договорів оренди або модернізації чи оптимізації офісних приміщень шляхом переїзду. Про це йдеться на сайті CBRE Ukraine.
Попит з боку орендарів продемонстрував ознаки зміцнення: річний показник валового поглинання сягнув приблизно 91 000 кв.м, що в чотири рази більше порівняно з 2022 роком, але все ще залишається на 32% нижче довоєнного рівня 2021 року. За типом угод переважали угоди з переїзду (55%) та переукладання існуючих договорів (17%), тоді як розширення офісних площ відбувалося порівняно нечасто (6%).
Розподіл попиту за сферами бізнесу відображає, що сектор ІТ та телекомунікацій продовжує домінувати у структурі попиту (51%), хоча темпи їх розвитку сповільнилися через зменшення фізичної присутності працівників в офісах. Разом з цим, на ринку спостерігалася відсутність співставного попиту на нові офіси з боку компаній традиційних галузей, таких як фармацевтика, бізнес- та фінансові послуги чи агросектор. Публічний сектор (державні та неприбуткові організації) залишається активним і, як очікується, збереже свій попит протягом 2024 року. Додатково, потенційне зростання попиту може виникнути від компаній військово-промислового сегменту, хоча їхнє поточне представлення в структурі є незначним.
У порівнянні з традиційними переїздами, пов’язаними з війною або скороченнями офісних площ, на ринку спостерігається нова тенденція. Міжнародні компанії залишаються у своїх поточних офісах, уникаючи переїзду через додаткові витрати та задля збереження стабільності налагоджених робочих процесів. У деяких випадках такі компанії можуть використовувати свої офіси номінально, продовжувати платити орендну плату та пов’язані витрати навіть при низькому фактичному використанні приміщень працівниками — від 15% до 50%. У більшості таких випадків, навіть при бажанні змінити офіс з міркувань покращення якості, сценарій переїзду, що вимагає значних капітальних витрат, не може фінансово конкурувати з варіантом збереження офісу.
Раніше повідомлялося, що у Київській області повністю та частково із забезпеченням життєдіяльності вже відновили майже 17 тис. об'єктів.
- 149 переглядів