Створення арт-об'єктів на стінах будинків подобається киянам, але з деякими застереженнями.
Один з найцікавіших муралів Києва – на Печерську. Фото: korrespondent.net
В останній рік Київ переживає «бум» муралів – масштабних зображень на стінах багатоповерхових будинків, більшість з яких до цього були зовсім не примітні і крім апатії ніяких емоцій викликати не могли. ІАП «Столична нерухомість» вирішив зробити підбірку найбільших і найцікавіших муралів міста, а також трохи розповісти про історію походження муралів і реакцію на них киян.
Як з'являються мурали
Мурали або по-іншому монументальний живопис – найдавніший вид мистецтва. Практично всі культури на планеті, які створили розвинену архітектуру, залишили після себе монументальні зображення на будівлях. Починаючи з ранньої Античності і до пізнього Відродження, такий живопис був одним головних способів декорування кам'яних, цегельних і бетонних споруд.
Довгий час в сучасній Україні «художники на стінах» діяли нелегально розмальовуючи вертикальні бетонні площині так званим графіті – часто сумнівного арт-рівня. Ідея перевести це в більш «конструктивне» русло і діяти не «всупереч», а разом з містом, розмальовуючи красивими картинами «глухі» стіни малопримітних будинків, з'явилася у режисера і художника Гео Лероса, і вже на початку літа 2015 років Київ побачив перші мурали. Для їх створення він запросив художників з Бразилії, Австралії, Польщі, Іспанії та України. Дозвіл на створення муралів автори отримують в КМДА. Приїзд художників до Києва і витратні матеріали оплачують спонсори. Часто автори муралів більш відомі під псевдонімами, а не під своїми реальними іменами.
Наймасштабніші мурали столиці
- «Гігантські ластівки», проспект Перемоги, 95. Автор – Пантоніо (Португалія).
- «Мурал з лабіринтом проблем», вул. Дмитрівська, 62/20. Автор – Рустам К'юбік (Росія). Мурал потрапив в топ-10 стріт-арт об'єктів світу.
- «Анна Різатдінова», вул. Стрілецька, 12. Автор – Фінтан Маггі (Великобританія). Мурал зображає українську спортсменку, гімнастку Анну Різатдінову.
- «Діва Марія», проспект Перемоги, 73/1. Автор – колектив UpTown (Україна).
- «Ностальгія за дитинством», вул. Антоновича, 48-А. Автор – Олександр Корбан (Україна). Свою задумку художник пояснив ностальгією за дитинством, в якому замість дорогих гаджетів були прості ігри.
- «Портрет Сергія Нігояна», вул. Михайлівська, 22-Б. Автор – Олександр Фарто (Португалія).
- «Дівчина у вишиванці», бульвар Лесі Українки, 36-Б. Автор – Гео Лерос (Україна).
- «Переправа», вул. Волоська 19/22. Автор – Фінтан Маггі (Великобританія).
- «Природа VS капіталізм», бульвар Вернадського, 87. Автор – Оскар Сан Мігель Еріс (Іспанія).
- «Стриж», вул. Булаховського, 40. Автор – Алекс Максимов (Україна).
- «Мурал на Великій Житомирській», вул. Велика Житомирська, 6-А. Автор – Аріз (Іспанія).
- «Зміна клімату», вул. Сергія Гусовського, 10/8. Автор – Фінтан Маггі (Австралія). Мурал присвячено проблемі глобального потепління у світі.
- «Час змін», вул. Стрілецька, 4-6. Автор – Володимир Манжос (Україна). Мурал зображує вселенську битву між добром і злом.
- «Відродження», вул. Боричів Тік, 33/6-А. Автори – Джуліан Малланд (Франція) і Олексій Кислов (Україна). Дівчина-українка на малюнку – символічне відображення духу і відродження України.
- «Павло Скоропадський», вул. Старовокзальна, 12. Автор – команда Kailas-V (Україна).
- «Михайло Грушевський», вул. Артема, 75. Автор – команда Kailas-V. Мурал, приурочено до 150-річчя з дня народження Грушевського.
- «Маленька модниця», вул. Туполєва, 3. Автор – Олександр Корбан. Мурал має нагадувати киянам про дітей, яким часто не вистачає уваги батьків.
- «Слон з кульками», вул. Туполєва, 7-Б. Автор – Олександр Корбан.
- «Турбота», вул. Братиславська, 12. Автор – Ліквен (Іспания).
- «Провидець», проспект Маяковського, 2/1. Автор – Фінтан Маггі.
- «Мурал з казковим птахом», проспект Бажана 5-Е. Автор – Ернесто Маранже (США). Проспект Бажана – одна з головних транспортних артерій столиці, яка, зокрема веде в аеропорт «Бориспіль», взагалі має стати «проспектом муралів». На ньому в рамках проекту ArtUnitedUs планується створити близько 30 картин на стінах багатоповерхівок.
Ставлення киян
Мешканці Києва активно обговорюють мурали у живому спілкуванні і в соціальних мережах. Загалом, до ідеї розмальовування старих сірих стін кияни ставляться позитивно, але при цьому висловлюють деякі зауваження. Так, наприклад, багато хто сумнівається в необхідності розміщувати мурали на старих будинках в історичному центрі міста. На їхню думку, органічніше вони виглядали б на звичайній багатоповерхівці у спальному районі Києва. Також більшість не бачить сенсу створювати мурали на неутеплених фасадах. «Малювати потрібно на будинках, де вже проведено ремонт зовнішніх стін, зокрема, утеплення. Інакше прийде час і з малюнком доведеться розпрощатися, оскільки будинок утеплюватимуть», – висловлює думку багатьох прагматиків киянка Юлія Оленич.
Фото муралів: kp.ua, reporter.com.ua, kati.com.ua, eveningkiev.com, rbc.ua, segodny,ua, wikimapia.org, zeft.in.ua, vkieve.net, sezamka.kiev.ua, steetartnews.net, jetsetter.ua, kiev-foto.info, bagnet.org,skyartfound.com
- 23986 переглядів