Реєстрація /

Чиновник розповів, хто може захистити інвесторів нерухомості від будівельних афер

Але потрібні зміни у законодавстві.

Гарантами своєчасного та якісного будівництва для інвесторів нерухомості можуть стати так звані «ескроу-агенти», якими виступають банки. У Європі вони беруть участь у фінансуванні будівництва, тож контролюють, щоб всі кошти використовувались за призначенням, а будівельні роботи виконувались якісно.

Що впровадження подібного механізму може дати Україні – розповів заступник Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації Юрій Тацій. 

«Сьогодні в Україні схожий механізм існує в рамках законодавчо закріплених фондів фінансування будівництва та компаній з управління активами. Вони також виступають посередниками між забудовником і покупцем та покликані гарантувати вкладення інвесторів. Проте нерідко ці компанії бувають підставними і не виконують покладених на них завдань», – зазначив Юрій Тацій. 

Він пояснив, чому саме банки можуть забезпечити дотримання всіх термінів та умов будівництва.

«Для ефективного функціонування цих фінансових установ їм вкрай важливо підтримувати високий рівень репутації. Вкладаючи кошти у будівництво, банки робитимуть все, щоб забудова була закінчена вчасно і фінустанови не зазнали репутаційних втрат. Це якісна експертиза процесу, проведення аудиту рахунків, контроль за виконанням забудовником термінів та багато іншого, що матиме позитивний вплив на сферу будівництва», – зауважив Юрій Тацій. 

За словами посадовця, реалізація механізму фінансування будівництва банками має численні переваги. 

По-перше, це відкритість фінансування. Кожен, хто вкладає свої інвестиції в житло, чітко розумітиме, ким фінансується будівництво і хто відповідальний за його завершення.

По-друге, зменшення вартості нерухомості завдяки аудиту, який проводитиметься банками.

По-третє, головна перевага банків, як «ескроу-агентів» – це завершення будівництва у ті терміни, які початково були встановлені забудовником. Тобто, цілком можливо, що довгобуди, як явище, підуть в минуле. 

І, нарешті, остання перевага – банки також стають учасниками будівельного ринку, тож зацікавлені вкладати інвестиції у креативні об'єкти, а не багатоповерхові коробки. Це, своєю чергою, посилить конкуренцію серед забудовників, які пропонуватимуть цікавіші та якісніші проекти, щоб залучити банки до фінансування.

Однак для того, щоб реалізувати таку практику в Україні, необхідні кардинальні зміни у законодавстві, які передбачатимуть можливість банків брати участь у фінансуванні забудовників. 

Читайте також: Купівля квартири в передмісті Києва для подальшої здачі в оренду: вигідно чи ні?

Раніше архітектори розповіли, як бачать розвиток житлової архітектури в Україні.

Джерело