Оператори зосередились на оптимізації існуючих локацій.
Фото: coworking.com.ua
В межах конференції 2024, яка відбулася 28 листопада у просторі Kooperativ, були презентовані результати щорічного всеукраїнського дослідження ринку коворкінгів і гнучких офісів, організованого Асоціацією коворкінгів України. Опрацювала дані міжнародна консалтингова компанія CBRE Ukraine Property Times.
У 2024 році оператори зосередились на оптимізації існуючих локацій, виявляючи стриманість щодо розширення бізнесу. Основним чинником для розширення залишається стійкий показник заповненості, тоді як вплив завершення воєнних дій і відновлення економіки зменшився рік до року більш ніж утричі. Більше половини респондентів, а саме 56%, не планують відкривати нові локації у 2025 році.
В ході дослідження було визначено топ-3 фактори, чому компанії обирають коворкінги для офлайн-роботи. Перш за все, це автономність від відключень електроенергії, наявність стабільного інтернету, ком'юніті та лояльні комерційні умови. По-друге, компанії повертаються до довгострокового планування своїх орендних стратегій, де важливість гнучкості договорів знизилась. Після скорочення строків договорів з початком війни, сьогодні системні компанії-орендарі коворкінгів знову демонструють прагнення до довгострокового планування, хоча частка короткострокових угод все ще перевищує довоєнний рівень. По-третє, компанії прагнуть зменшення своїх адміністративних витрат з частковим перекладанням цих функцій на коворкінг-оператора.
Наявність укриття та автономність є одними з ключових факторів при виборі коворкінгу, особливо в контексті блекаутів та зимового періоду, коли безпека і стабільність роботи стають пріоритетними для орендарів.
У Києві ціни стабілізувалися, повернувшись до довоєнного рівня, тоді як у регіонах спостерігається певне зростання вартості на фоні покращення якості послуг і збільшення пропозиції, спричинене активізацією попиту через внутрішню міграцію.
У дослідженні взяли участь оператори коворкінгів та гнучких офісів з усієї країни, загальна площа яких складає 67 000 кв. м. Щодо географічної структури – вони розташовані в шести великих містах України: Києві, Львові, Тернополі, Хмельницькому, Івано-Франківську та Ужгороді.
Дослідження проходить у партнерстві Асоціації коворкінгів України з міжнародною консалтинговою компанією у сфері комерційної нерухомості CBRE Ukraine.
Раніше повідомлялося, що КП «Київський метрополітен» планує закупівлю дефектоскопів для діагностики рейок. Як повідомляє підприємство, це необхідно для підвищення безпеки пасажирських перевезень.
- 196 переглядів