До війни ринок стрімко розвивався.
Фото: 24tv.ua
За підрахунками експертів у 2021 році пропозиція нового житла в країні досягла піку – в експлуатацію було введено 11,4 млн кв. м житла. Але після повномасштабного вторгнення практично всі забудовники призупинили роботу, в результаті чого у 2022 році загальна площа введеного в експлуатацію житла склала лише 7,1 млн кв. м. Про це повідомили у компанії UTG.
Як відзначають експерти, сскорочення обсягів нової пропозиції відбувалося практично по всій території України, за винятком кількох західних областей. Зрозуміло, що найбільшого спаду в будівництві зазнали східні та південні області: там обсяги введення в експлуатацію нового житла впали на 70–90% порівняно з попереднім роком.
При цьому зросла собівартість будівництва. Так, згідно підрахунків, якщо у січні 2021 року середня вартість спорудження 1 кв. м загальної площі будинку складала 13, 2 тис. грн, то жовтні 2022 року ціна вже сягнула більш ніж 19 тис. грн. Тому є кілька причин:
- по-перше, зростання витрат на будівництво сталося через руйнування деяких заводів – виробників будівельних матеріалів;
- по-друге – через ускладнення ланцюгів постачання сировини;
- по-третє – через девальвацію гривні та додаткові витрати на забезпечення роботи під час відключень електроенергії.
Окрім цього спричиняє щорічне зростання собівартості будівництва нетривіальне архітектурне проектування, впровадження сучасних технологій: панорамне скління, навісні фасадні системи, передові інженерні системи (центральне кондиціювання, вентиляція, пилосос и таке інше. Також на тлі великої пропозиції вимоги реальних покупців до матеріалів, громадських зон та інфраструктури збільшуються.
Раніше експерт розповів, як зміниться ринок первинної нерухомості у червні.
- 132 перегляди