Станція стала безпечнішою.
Завершили монтаж. Фото: zn.ua
На Чорнобильській атомній електростанції завершився процес насування нового безпечного конфайнмента, або Арки. Впродовж кількох днів нове укриття насували на зруйнований четвертий енергоблок за допомогою системи домкратів, і в результаті воно повністю накрило старий аварійний саркофаг. Проект загальною вартістю близько 1 млрд. 500 млн. євро фінансувався 28 країнами-донорами. А в його реалізації брали участь як українці, так і фахівці з чотирьох десятків іноземних держав.
«Головну роль зіграли українці і представники інших країн, які разом будували цей унікальний об'єкт. Нехай сьогодні весь світ бачить, що може Україна і світ, коли об'єднаються. Як ми здатні захистити світ від ядерного забруднення і ядерної загрози. Було б дуже добре, якби ми і далі тримали цю міцну солідарність заради миру», – заявив президент України Петро Порошенко.
Глава держави наголосив, що новий безпечний конфайнмент – це найбільша рухома наземна конструкція в історії людства. Вона в 3,5 рази важча за Ейфелеву вежу і може накрити собою Статую Свободи. При цьому для реалізації масштабного проекту величезній міжнародній команді знадобилося близько чотирьох з половиною років.
«Складно переоцінити історичну важливість події, свідками якої ми є. Тисячі людей з різних країн доклали титанічних зусиль, щоб убезпечити мільйони жителів Європи. Це наша спільна перемога. І ми безмежно їм за неї вдячні. Але реалізація проекту була б просто неможлива без участі українських будівельників. Саме вони провели складні роботи всередині четвертого енергоблоку, які не мають аналогів, і які інші навіть не знали, як реалізувати», – зазначив народний депутат Максим Микитась.
Так, ще до початку основних робіт фахівці компанії «Укренергомонтаж», що входить до складу державної корпорації «Укрбуд», провели роботи з очищення від радіоактивних відходів локальної зони об'єкта «Укриття» – майданчика, на якому згодом звели Арку. Без цього іноземні експерти не могли приступити до своєї частини робіт. Пізніше підприємства корпорації, яку раніше очолював Максим Микитась, побудували так званий огороджувальний контур НБК – систему укріплень і стін, які дозволили станції і старому саркофагу витримати процес насування і не руйнуватися, піднімаючи в повітря тонни радіоактивного пилу.
«Нашим хлопцям дісталися найважчі роботи. Вони вручну відбили понад тисячу кубометрів старого бетону, яким станцію заливали 30 років тому. Зрізали десятки тонн металоконструкцій, зміцнили стіни і перекриття. Але головне – залили новий фундамент і побудували на ньому дві 37-метрові залізобетонні стіни, які закрили Арку з двох сторін», – розповів Михайло Бородавко, генеральний директор компанії «Укренергомонтаж».
Гарантія якості стін така ж, як у всього об'єкту «Укриття» – сто років. Загалом при будівництві захисного контуру були задіяні близько тисячі працівників корпорації «Укрбуд», які відпрацювали понад 800 тисяч людино-годин, змонтували понад півтори тисячі тонн арматури і поклали 10 тисяч квадратних метрів бетону. В даний час українці продовжують вести роботи на ЧАЕС, не пов'язані з насуванням Арки. У процесі беруть участь близько 300 монтажників та інженерно-технічних працівників.
Раніше повідомлялося, що українські будівельники завершили свою частину робіт з будівництва нового укриття на ЧАЕС.
- 603 перегляди