Юристи попереджають про зміни в «земельному» законодавстві
28 жовтня вступає в силу новий закон України та змінює правила користування земельними ділянками, на яких розташована нерухомість. Повний текст закону було офіційно опубліковано 28 вересня, тож зміни активуються через 30 днів потому.
Новація в тому, що прийнятий закон встановлює «автоматичний» перехід права користування земельною ділянкою при переході права власності на розташовану на ній будівлю, споруду від землекористувача до нового власника.
Начальник Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Тарас Грень поясню ключові зміни:
- У разі набуття на підставі вчиненого правочину або у порядку спадкування права власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду, об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці приватної власності, право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від попереднього власника таких об'єктів до набувача таких об'єктів, без зміни її цільового призначення.
- У разі набуття окремої частки у праві спільної власності на майно житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду, об'єкт незавершеного будівництва, що перебував у приватній власності її попереднього власника, право власності на земельну ділянку, на якій розміщено такий об'єкт, одночасно переходить до набувача пропорційно до його частки у праві спільної власності на такий об'єкт, крім випадку, коли попередньому власнику належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі.
- Якщо ж попередньому власнику у праві спільної власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду, об'єкт незавершеного будівництва належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі, право власності переходить у такому розмірі.
- У разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває в оренді, у користуванні на праві емфітевзису, суперфіцію у попереднього власника, до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього власника такого об'єкта.
Читайте також: Кредит на купівлю квартири в Києві – які шанси отримати іпотеку
Документи, що підтверджують набуття права власності на об'єкт нерухомості або незавершеного будівництва, є підставою для державної реєстрації переходу до набувача права власності або користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт.
У разі набуття окремої частки у праві спільної власності на об'єкт нерухомого майна, що перебуває у користуванні попереднього власника на праві оренди, емфітевзису, суперфіцію, набувач має право вимагати внесення змін до договору оренди землі, емфітевзису, суперфіцію з визначенням його співорендарем (співкористувачем) земельної ділянки, а до внесення змін до відповідного договору зобов'язаний відшкодовувати орендарю (користувачу) частину орендної плати (плати за користування земельною ділянкою) пропорційно до його частки у праві власності на такий об'єкт.
Порядок користування декількома орендарями (землекористувачами) орендованою земельною ділянкою (земельною ділянкою, що перебуває у користуванні на праві емфітевзису, суперфіцію) у такому разі визначається договором, укладеним між ними, або за рішенням суду.
- 1707 переглядів