Реєстрація /

Костел святого Миколая досі не повернули вірянам: парафія б’є на сполох через загрозу руйнування

Міністерство культури досі не розпочало жодних протиаварійних заходів. 

У червні 2026 року виповниться 25 років з дня, коли тодішній Президент України Леонід Кучма пообіцяв Папі Римському Йоану Павлу ІІ повернути католицькій громаді костел святого Миколая в Києві. Проте за чверть століття храм так і не був переданий вірянам, а його технічний стан продовжує стрімко погіршуватись. 

Про це повідомили у парафії костелу святого Миколая.

«Попри неодноразові заяви і навіть письмові обіцянки Президента Зеленського Папі Франциску, парафія костелу святого Миколая залишається стороннім спостерігачем у власному храмі. Не маючи юридичного статусу користувача, парафія не може самостійно проводити навіть елементарні рятувальні роботи», – зазначили у парафії костелу.

Після ракетного удару 20 грудня 2024 року будівля зазнала значних пошкоджень, однак Міністерство культури досі не розпочало жодних протиаварійних заходів. 

«Станом на 20 травня 2025 року (вже рівно 5 місяців!), попри численні звернення, Мінкульт навіть не розпочав мінімальних, протиаварійних робіт. Внаслідок пошкодження даху вода просочує дерев’яні конструкції, спричиняючи їх гниття. Голуби залітають у вибиті вікна, які Міністерство Культури та балансоутримувач будівлі костелу – Національний будинок органної та камерної музики, обіцяли закрити ще до кінця січня.  Храм руйнується на очах. Парафіяльна громада власними силами засклила вітражну розу та прибрала звисаюче з вікон скло, яке могло б впасти на людей», — наголошується у повідомленні.

Парафія неодноразово заявляла про готовність власним коштом проводити протиаварійні та реставраційні роботи. Проте без передачі костелу парафіяльній громаді – навіть ці кроки заблоковані.

У судовому порядку парафія вже домоглася рішення, яке зобов’язує Міністерство культури передати костел релігійній громаді. Однак за пів року після ухвалення рішення жодних кроків не зроблено.

З 1992 по 2018 рік на утримання будівлі держава виділила понад 30 мільйонів гривень. Ще майже 20 мільйонів – на документацію та протиаварійні заходи. У 2021 році костел включили до «Великої реставрації», проте реальних робіт так і не розпочато.

«Вартість реставрації самого фасаду ще у 2019 році оцінювалася НБОКМ в 148 мільйонів гривень – сьогодні ця цифра значно зросла. Але чи буде в кого її реалізовувати, якщо храм остаточно зруйнується?» – запитують віряни.

Парафія сподівається, що ймовірний візит Папи Лева XIV в Україну стане приводом для того, щоб держава нарешті виконала свої зобов’язання.

Раніше повідомлялося, що Київському міжнародному університеті відкриють Музей Сергія Параджанова.

Джерело