Єдина перевага – це економія грошей
У більшості людей виникає бажання продати або купити нерухомість без ріелтора. Портал «Столична нерухомість» 100realty.ua дізнався у професіоналів, які переваги і недоліки при покупці нерухомості без реілтора.
Головна і, напевно, єдина перевага – це економія грошей, які доведеться заплатити за послуги консультанта.
В середньому в Києві ріелторам необхідно заплатити 5% від вартості нерухомості. У той же час часто продавці нерухомості за послуги консультантів не платять, платить лише покупець. Це пояснюється тим, що для продавця практично немає ніяких ризиків, на відміну від покупця, якому необхідно ретельно перевірити документи перед проведенням операції.
«Послуги консультантів з нерухомості полягають не тільки в пошуку і презентації об'єктів нерухомості, які максимально підходять клієнту, але і в професійному супроводі угоди. Послуга включає юридичну перевірку документів, з'ясування всіх можливих «підводних» каменів. У разі, якщо угода несе певні ризики для покупця, консультант з нерухомості обов'язково повідомить про це клієнта і порекомендує підібрати інший варіант», – каже Олена Бібєрова, Генеральний директор АН «Благовіст».
Тому, якщо у вас немає впевненості в тому, що ви зможете самостійно перевірити, наскільки ризикована чи ні угода, тоді варто звернутися в агентство нерухомості. При цьому потрібно вибирати велике агентство з хорошою репутацією і солідним досвідом роботи на ринку.
Як провести операцію з нерухомістю без ріелтора
За словами експертів самостійно знайти бажаний об'єкт нерухомості і оформити угоду можна, але ризиків не мало.
«Перше, на що потрібно звернути увагу покупцеві нерухомості, якщо він вирішив оформити угоду без ріелтора, це на те, чи є у нього юрист. Якщо немає ні юриста, ні навіть ріелтора, тоді доведеться самому звертати увагу на всі питання угоди. Частину з них знімає нотаріус: перевірка обтяжень, права подружжя і інших співвласників продавця, повноваження підписантів і т.п. У той же час нотаріус дивиться тільки на відомості, відображені в доступних йому реєстрах. Якщо будь-яких відомостей немає або вони неправильно відображені, нотаріус може їх не побачити. Тим паче нотаріус не перевіряє підстави для оскарження цих відомостей, наприклад, у зв'язку з порушеннями при їх внесення, порушеннями в попередніх угодах або як наслідок судових тяжб за участю продавця. Якщо продавець володіє нерухомістю досить давно і протягом досить тривалого часу - принаймні в останні три роки до угоди – у нього не відбувалися такі важливі події в житті, як одруження або розлучення, народження дітей, спільне проживання у так званому «цивільному шлюбі», значні боргові зобов'язання і судові тяжби, то можливі ризики покупця істотно знижуються. У зворотному випадку варто все-таки звернутися за порадою до юриста», – говорить Олександр Бородкін, партнер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери».
Експерт зазначає, що угода, проведена без допомоги фахівців і радників, має всі ті ж наслідки, що і угода з їх участю – покупець набуває власність і може вільно нею користуватися.
«Питання тільки в тому, наскільки багато відомостей про цю власність покупцеві вдасться зібрати до угоди, наскільки обізнаний він буде при прийнятті такого відповідального рішення і наскільки ймовірним є виникнення тих чи інших ризиків. Не виключено, що в більшості випадків операція пройде добре і сторони отримають бажане. Однак, якщо за законом Мерфі щось все ж піде не так, особливо після укладення угоди, варто пам'ятати, що ціна ризику досить висока і часто становить всю вартість нерухомості. Адже навіть якщо формально покупець зможе перекласти свої збитки на продавця, далеко не завжди вдається отримати назад сплачені кошти», – говорить Бородкін.
Численні ризики для покупців нерухомості без допомоги фахівців підтверджує і Ян Левітас, керуючий партнер ЮК JN Legal.
«Коли покупець сам собі юрист, ріелтор, оцінювач і т.п., то спектр ризиків при укладанні угоди на придбання житла досить широкий. Це може бути невигідне або неоднозначне для нього виклад умов договору (через звичайну неуважність, незнання законодавчих норм і правої техніки укладання договорів, неправильного розуміння положень закону) або обман і шахрайство. Підсумком в такому випадку може бути визнання правочину недійсним з усіма відповідними правовими наслідками цього, отримання проблемної квартири, а то і взагалі її втрата без можливості повернення сплачених грошей», – каже він.
Перед тим, як вирішити чи користуватися послугами фахівців при укладанні угоди з нерухомістю завжди варто оцінити ризики, якщо вони перевищують вигоду, тоді краще задуматися про професійну допомогу до консультантів.
- 1571 перегляд